ENGİNAR YETİŞTİRİCİLİĞİ NE KADAR KAZANDIRIR?

Tarımsal üretimde bir ürünün ne kadar kazandırdığı üretim şekli ve pazarlama teknikleriyle çok yakın ilişkidedir. Ancak, belli bir ortalama ile tahmini kazancı ortaya koyabiliriz:
Enginar bitkisi, bir kez ekilip 5-8 yıl verimli olarak hasat edilebilmektedir. Kış ürünü olduğundan sulamaya ihtiyaç duymaz. Ancak sulama ile ürünün görselliği ve verimi arttırılabilir.

Sıra üzeri 70-80 cm, sıra araları 1-1.20m mesafede açılan ocaklara, enginar fideleri ekilir. Her bir ocakta bir fidenin olması maksimum sayıda ve kaliteli ürün almamızı sağlar. Diplerine koyacağımız 3-4 kürek yanmış çiftlik gübresi, toprağı nemli tutacağı gibi, daha lezzetli olmasını sağlayacaktır.

İyi bakımlı bir enginar, biri göbek, 3-4 yan dallardan, 2-3 adet tırnak tabir edilen daha alt dallardan, ürün verir. Ürünün en kalitelisi ve tercih edileni, göbek adı verilen ilk kafa olup, bahsettiğimiz şekilde ekimi ve bakımı yapılması halinde, diğer kafalar da tüketiciler tarafından beğenilmektedir.

Ortalama bir enginar bitkisinden 5 ila 8 kafa alındığını görmekteyiz. Enginar fiyatları, pazarlama imkan ve teknikleri nispetinde değişmekle birlikte, yöremiz enginarının toptan tane fiyatının 1.50 liradan başladığını, peranekdede 3 liraya kadar ulaştığını görmekteyiz.

Yaptığımız bakım sonucu, aldığımız ürün ile satış fiyatını çarptığımızda, bir kök enginardan yılda ne kadar kazanç elde edeceğimizi hesaplayabiliriz. Bu da ortalama 7.5 ila 15 liraya tekabul edebilmektedir.
Bol Kazançlar Dileriz.

2 thoughts on “ENGİNAR YETİŞTİRİCİLİĞİ NE KADAR KAZANDIRIR?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir